główna strona
wróć
Komputer sam się wyłącza
Ostatnia zmiana: 17.02.2009, Autor artykułu: Waldemar Miotk
artykul-0021.jpg


Bardzo często dostaję informację od użytkowników o samodzielnym wyłączaniu się komputera. Co ciekawe, ilość takich zgłoszeń powiększa się na wiosnę i latem, chociaż i zimą takie zgłoszenia nie są rzadkością. Co może być najczęstszą przyczyną takiego zachowania komputera? Mogą być dwie (najczęstsze), choć często powiązane ze sobą, przyczyny takiego zachowania:

1. przegrzewanie się podzespołów komputera
2. obniżenie się sprawności lub nawet uszkodzenie zasilacza komputera.

I co więc robić?
1. Sprawdzić, czy komputer będzie działał po otwarciu obudowy. Czy nie będzie się wyłączał? Jeżeli działa, to na pewno przegrzanie.
2. Wyczyścić wnętrze komputera. Zbiera się w nim dużo wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, np.kurzu. Wykonywać to należy przy WYŁĄCZONYM zasilaniu. Można użyć odkurzacza, ale ostrożnie. Na płycie głównej i innych urządzeniach mogą znajdować się drobne elementy, które odkurzacz może wciągnąć (np. zworki). Jeżeli masz pod ręką wentylator i pędzelek to warto wynieść komputer na zewnątrz i owiewając wnętrze komputera wydmuchać kusz z wnętrza, szczególnie z radiatorów umieszczonych na procesorze, karcie graficznej i płycie głównej. Kusz tworzy warstwę otulającą wentylatory i nie pozwala na prawidłowe odprowadzanie ciepła. Pędzelkiem należy oczyścić miejsca, z którego kurz nie może się wydostać lub zbyt mocno przylega.
3. Sprawdzić czy wszystkie wentylatory pracują poprawnie. W przypadku uszkodzenia któregoś z nich należy go wymienić.
4. Można zamontować dodatkowy wentylator odprowadzający ciepłe powietrze na zewnątrz. Z tym, że trzeba zwrócić uwagę na to w jaki sposób jest wykonany przepływ powietrza w obudowie aby nie zakłócać tym dodatkowym wentylatorem prawidłowego przebiegu.

Jeżeli dalej komputer się wyłącza, przyczyną problemu może być też uszkodzony zasilacz komputera, nie dostarczający już odpowiedniej ilości prądu. Może być za słaby lub zużyty w wyniku długiego czasu eksploatacji. W takim przypadku należy go wymienić. Nie radzę jednak kupować tanich zasilaczy. Zasilacz to jednak jeden z najważniejszych elementów w komputerze, dostarczający zasilanie do wszystkich innych podzespołów. Dobrze byłoby kupić mocniejszy zasilacz, niż ten który był do tej pory w komputerze. Będzie on pracował w mniejszym obciążeniu.

Jeżeli i to nie pomoże, to przyczyną może być jeszcze uszkodzenie płyty głównej, karty graficznej lub innych podzespołów. Być może nawet jakieś uszkodzenie plików na dysku. Do takiej awarii należy już wezwać informatyka, który będzie w stanie zdiagnozować problem.
 

Komentarze(0)

Podpis:
W celu potwierdzenia, zaznacz pole pod znakiem: 6
Capcha
(c)2007-2016 Waldemar Miotk - ostatnia aktualizacja silnika 06.02.2016 - Twój IP: 13.58.200.16. Ta strona, aby lepiej działać, używa plików cookie przechowywanych na komputerach użytkowników. Wszystkie prawa do tekstów zamieszczonych na stronie są zastrzeżone, chyba że przy konkretnym tekście znajduje się inna informacja.
go up