główna strona
wróć
Wstęp
Ostatnia zmiana: 08.02.2016, Autor artykułu: Waldemar Miotk

Przeglądasz prywatną wielotematyczną stronę internetową. Wróciła ona ponownie w listopadzie 2014 roku po roku nieobecności w zupełnie zmienionym kształcie i z poprawioną treścią. Postarałem się o przekonwertowanie większości starych treści usuwając jedynie te, które zestarzały się przez ten czas (informatyka cechuje się szybkimi zmianami).

Najnowsze wpisy na blogu
Kategoria: Fotografia
I Synod Toruński Kościoła Latającego Potwora Spaghetti w Polsce
W sobotę dnia 28.10.2017 w Toruniu odbył się I Synod Toruński Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. Był to drugi Synod w Polsce ale pierwszy w Toruniu.
Data publikacji: 30.10.2017
Kategoria: Fotografia
Łańcuch Światła w miejscowości Puck - 25.07.2017
Zdjęcia z dnia 25.07.2017 z demonstracji przed w miejscowości Puck. Sprzed sądu protestujący przeszli do portu nad zatoką.
Data publikacji: 26.07.2017
Kategoria: Fotografia
Łańcuch Światła w miejscowości Puck - 24.07.2017
Zdjęcia z dnia 24.07.2017 z demonstracji przed sądem w miejscowości Puck
Data publikacji: 24.07.2017

Długo zastanawiałem się nad wyborem sposobu wykonania tej strony. Przeanalizowałem wszelkie za i przeciw różnym systemom CMS. Mają one ten plus, że pozwalają na szybkie wykonanie strony, w zasadzie nie przejmując się zbytnio kodem. Jednak jak to jest z ich bezpieczeństwem? W wielkim skrócie:
1.Wordpress - często mam z nim kontakt ze względu na to, iż wiele stron jest na nim opartych. Niestety, wystarczy spóźnić się z aktualizacją a szybko strona przejdzie pod władanie włamywaczy. Wiele stron już czyściłem po takim ataku i nie mam zamiaru robić tego z moją stroną. A pilnować codziennie aktualizacji zarówno samego CMS-a jak i dodatków do niego wychodzi poza moje możliwości czasowe.
2.Joomla! - właśnie na Joomli! była postawiona poprzednia strona. Systemem jest całkiem przyjaznym, ale nie wygrała ona z włamywaczami. A jak (po wyczyszczeniu) chciałem dokonać aktualizacji wersji na najnowszą, to okazało się, że przeniesienie wszystkiego i tak wiąże się w praktyce z budową strony od nowa.
3.Drupal - dosyć dobrze go poznałem w swoim czasie. Jest dość stabilny i ma duże możliwości ale jest ciężki w obsłudze dla zwykłego śmiertelnika. Ponadto aktualizacja do najnowszej wersji spotyka podobne problemy jak i w Joomla!.

Ponadto przetestowałem XOOPS oraz profesjonalny, obiektowy i jednocześnie strasznie dziwny Ez-Publish. Inne CMS-y już mnie nie interesowały szczególnie ze względu na słabą jakość lub kompletny brak tłumaczenia na język polski. Zresztą, każdy taki system z otwartym kodem będzie bardziej podatny na ataki niż system z kodem zamkniętym. W systemie z kodem zamkniętym trudniej włamującemu się znaleźć błędy a i dla jednej strony szkoda na to zachodu. Jak się złamie takiego WordPress-a lub Joomla! to ma się dostęp do tysięcy stron w internecie, a jak się złamie system indywidualny, to dostęp uzyskuje się jedynie do tej jednej strony. Dlatego właśnie postanowiłem całość napisać samemu od początku do końca. Dość mam włamań poprzez znane CMS-y jak i problemów z ich aktualizacją.

Ktoś powie: "nie ma kodu idealnego" i oczywiście zgodzę się z tym. Aby stworzyć kod idealny należałoby samemu być bytem idealnym. Jeżeli takie byty by istniały i na dodatek były programistami to myślę, że test Turinga już dawno zdawałby każdy program pretendujący do nazwy "sztuczna inteligencja". Ponadto, nawet tacy giganci jak Microsoft czy też Apple, przy pomocy tysięcy programistów, nie są w stanie stworzyć kodu idealnego. Widać to w szczególności przy instalacji nowych systemów operacyjnych. Ilość poprawek, które do nich napisano od powstania jest porażająca a większość z nich dotyczy bezpieczeństwa. I myślę, że to się nigdy nie skończy.

A teraz, jak to programiści mają w zwyczaju, napiszę trochę o technologiach, które zostały wykorzystane przy budowie tej strony:
1. HTML5 - to podstawowy język budowania struktury tej strony.
2. CSS3 - odpowiada za wygląd całości.
3. JavaScript - język obsługiwany przez przeglądarkę, dodający wielu dodatkowych możliwości samemu HTML-owi.
4. jQuery - biblioteka pomagająca w dopracowaniu szczegółów grafiki, animacji i obsługi.
5. PHP5 - to język programowania dzięki któremu istnieje możliwość interakcji z użytkownikiem z wykorzystaniem bazy danych oraz tworzenie stron dynamicznych.
6. MySQL - to baza danych, z której wyciągane są poszczególne treści tej strony (również ten tekst).
7. Apache - to serwer HTTP dzięki któremu to wszystko ze sobą współpracuje i który wysyła treści do użytkownika.
8. CentOS - to system operacyjny w którym to wszystko pracuje.

W lutym 2016 roku strona przeszła dużą zmianę. Całkowicie zmieniłem wygląd strony i przystosowałem kod do urządzeń mobilnych. Ponadto nie wszystkie artykuły umieszczone na stronie są mojego autorstwa, dlatego przy każdym artykule znajduje się informacja kto jest autorem wpisu. Jeżeli chcesz, możesz również umieścić swój artykuł na mojej stronie o ile oczywiście nie będzie to żaden artykuł reklamowy, będzie odpowiedniej jakości i będzie pasował do którejś z kategorii, które na stronie się znajdują.

Aby się ze mną skontaktować proszę pisać na adres admin@miotk.eu

Życzę miłego pobytu na tej stronie i proszę o ewentualne uwagi w komentarzach do zamieszczonych artykułów. Chętnie dowiem się co o zamieszczonych informacjach myślą inni.

Waldemar Miotk

 

Komentarze(0)

Podpis:
W celu potwierdzenia, zaznacz pole pod znakiem: D
Capcha
(c)2007-2016 Waldemar Miotk - ostatnia aktualizacja silnika 06.02.2016 - Twój IP: 3.15.151.214. Ta strona, aby lepiej działać, używa plików cookie przechowywanych na komputerach użytkowników. Wszystkie prawa do tekstów zamieszczonych na stronie są zastrzeżone, chyba że przy konkretnym tekście znajduje się inna informacja.
go up